کد خبر: ٣٠٤٣٢   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1402/11/06-١٠:٥٤

در یان مطلب سلامت با "رژیم غذایی منجر به آلزایمر" آشنا می شویم.

 

آبادان نیوز _ تازه های سلامت را اینجا بخوانید.

 

بیش از ۵۵ میلیون نفر در سراسر جهان به آلزایمر مبتلا هستند و طبق آمار سازمان سلامت جهانی؛ هر سال تقریباً ۱۰ میلیون نفر نیز به این بیماری مبتلا می‌شوند. این وضعیت هم اکنون هفتمین علت رایج مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می‌شود. اگر چه عوامل ژنتیکی در احتمال ابتلا به آلزایمر نقش مهمی دارند، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که عوامل مهم دیگری از جمله رژیم غذایی که دراین بخش از بهداشت و سلامت نمناک به آن خواهیم پرداخت هم می‌تواند تاثیر گذار باشد.

رژیم وسترن یا همان رژیم غذایی غربی

مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۱ در ژورنال علمی به چاپ رسید که در آن به موش‌های مورد آزمایش؛ یک نوع رژیم غذایی وسترن معمولی دادند و ۱۲ هفته آن‌ها را زیر نظر گرفتند و متوجه شدند که فشار اکسیداتیو و سیتوکین‌های التهابی در آن‌ها افزایش پیدا کرده است که هر دو به طور مستقل عامل مشکلات ذهنی هستند. همچنین تغییرات بیوشیمی خاصی هم در مغز آن‌ها رخ داد و موجب تغییراتی در رفتارشان نیز شد. این اطلاعات نشان می‌دهد که رژیم وسترن یا غربی باعث افت وضعیت ذهنی و مشکلات نورونی می‌شود.

فست فود

البته لزوما به این معنا نیست که اگر شما در گذشته رژیم غذایی با چربی یا قند بالا مصرف می‌کردید، حتما به آلزایمر دچار می‌شوید. اما به طور کل بر این موضوع تاکید دارند که رژیم غذایی باید عاملی برای جلوگیری از افزایش فشار اکسیداتیو باشد. البته این اولین آزمایشی نیست که به اثبات می‌رساند رژیم غذایی وسترن عاملی برای افت عملکرد ذهنی است.

ارتباط چربی ترانس بالا و ابتلا به آلزایمر

مطالعه دیگری هم در سال ۲۰۱۹ انجام شد که در آن ۱۶۰۰ ژاپنی بدون علائم آلزایمر به مدت ۱۰ سال زیر نظر گرفته شدند و به این نتیجه رسیدند افرادی که سطح بالا تری از چربی ترانس در بدن شان وجود داشت و غذا‌های فرآوری شده بیشتری استفاده می‌کردند، احتمال بیشتری برای ابتلا به آلزایمر داشتند.
در حقیقت گروهی که بیشترین میزان چربی ترانس را داشت، ۷۴% و ۵۲ درصد بیشتر به آلزایمر تشخیص داده شده بود.

غذا‌های اشباع شده

مطالعه دیگری در سال ۲۰۲۱ که در ژورنال پیشگیری از بیماری آلزایمر انجام شد، نشان داد افرادی که بیشترین میزان مصرف نوشیدنی‌های حاوی شکر را دارند، در مقایسه با کسانی که هیچ نوشیدنی حاوی شکری استفاده نمی‌کنند، در معرض بیشترین خطر برای ابتلا به تمام انواع مشکلات ذهنی از جمله آلزایمر هستند./ سلامت

منبع: صداوسیما

 

 

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: