کد خبر: ٢٧٨٨٠   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1401/09/01-١٨:٤٣

دبیر شورای عالی مناطق آزاد عنوان کرد؛

پیشرفت اقتصادی در گرو ارتقای فرهنگی است

مشاور رییس جمهور بر لزوم پیشرفت اقتصادی به همراه ارتقای فرهنگی تاکید کرد.

 

به گزارش آبادان نیوز به نقل از  روابط عمومی و امور بین‌ا‌لملل سازمان منطقه آزاد اروند، در خلال سفر یک روزه حجت الله عبدالملکی، مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی کشور، نشست فعالین فرهنگی منطقه آزاد اروند با وی در مسجد جامع خرمشهر برگزار شد.

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان خبر


در این نشست، فعالان فرهنگی و نمایندگان هر قشر از جمله جامعه هنری، دانشجویان، دانش‌آموزان، طلاب، جوانان و… به بیان دغدغه‌های خود و ارائه راهکار پرداختند.

مشاور رئیس جمهور در این نشست، خطاب به فعالین فرهنگی منطقه آزاد اروند، ضمن تشریح سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری در سال ۹۲ تبیین شده است، بیان کرد: الگوی اقتصاد ما، اقتصاد مقاومتی‌ست که دارای دو رکن اساسی شامل فرهنگ جهادی و قویت تولید ملی می‌شود و این دو قطب، مستلزم برنامه ریزی فرهنگی  و اقتصادی است.

او با با نام بردن از شاخص‌هایی همچون تقویت صادرات، تأمین مالی خارجی، انتقال فناوری، تقویت تولید و اشتغال و عمران، آبادانی و رفاه مردم آن سرزمین به عنوان مأموریت اصلی مناطق آزاد یاد کرد و گفت: در مدت حضور در دبیرخانه شورایعالی، دو مقوله فرهنگ و اقتصاد را در اولویت‌های خود قرار دادیم و بر همین اساس، در دو سفر ابتدایی به منطقه آزاد چابهار و اروند، نشست با فعالین این حوزه در دستور کار قرار گرفت که هم دغدغه‌ها شنیده شود و هم راهکارها در راستای بهبود عملکرد ذیل اقتصاد مقاومتی استماع شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد با اشاره به نشست مفید با فعالین فرهنگی منطقه آزاد اروند، تصریح کرد: از فعالین فرهنگی منطقه درخواست دارم که در همه موضوعات خود را درگیر کنند چرا که فرهنگ در بطن تمامی فعالیت های فردی و اجتماعی انسان است، گرچه مشکل اقتصاد است، اما پیشرفت اقتصاد منوط به اعتلای فرهنگ است.

عبدالملکی با تأکید بر تلاش برای پیشبرد مناطق آزاد به تراز مورد نظر سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، افزود: تقریباً همه بزرگان نظام، نسبت به گذشته مناطق آزاد انتقاد دارند، اما این نافی کارکرد این مناطق نیست، مناطق آزاد ادبیاتی در اقتصاد مقاومتی دارد و معنی این منطقه آزاد، لیبرالیسم اقتصادی نیست.

 

پایگاه خبری تحلیلی آبادان نیوز


وی با اشاره به اظهارنظرهای اسبق خود در خصوص توسعه کمی مناطق آزاد کشور، عنوان کرد:  در چند سال گذشته با اینکه کمیت مناطق آزاد رشد کند مخالف بودم، چرا که افقی که انتظار می‌رفت هنوز در این مناطق محقق نشده است،  اگر ما توانستیم منطقه‌ای مثل اروند را عاری از هر گونه بیکاری کنیم، آنوقت می‌توان در خصوص ایجاد یک منطقه آزاد جدید تصمیم بگیریم.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه بحث کارشناسی و اجرا و تمکین به قانون دو بحث متفاوت است و در مقوله اجرا، فصل‌الخطاب قانون است، گفت: ممکن است ما بحث‌های کارشناسی در این خصوص داشته باشیم و با ایجاد منطقه جدید مخالف بوده باشیم، اما وقتی قانون‌گذار مصوب کرده است که منطقه آزاد جدید باید ایجاد شود، همه ما باید از آن تمکین کنیم و مناطق آزاد جدید را به سرعت عملیاتی خواهیم کرد اما مبتنی بر ادبیات اقتصاد مقاومتی پایه‌های آن را صحیح پی‌ریزی کنیم تا قطب رفاه، پیشرفت، جذب سرمایه خارجی و صادرات شود.

مشاور رئیس جمهور در امور مناطق آزاد در پایان خاطرنشان کرد: پیشرفت اقتصادی که به همراه خود ارتقای فرهنگی نداشته باشد، مورد قبل ما نیست و اگر در حیطه های مختلف رشد اقتصادی دست یابیم اما در فرهنگ و مسائل اجتماعی مشمول اعتلاء نشویم، برای ما قابل قبول نخواهد بود./ آبادان خبر

 

 

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: